B4B bonarka for business - BUDYNEK F

B4B bonarka for business - BUDYNEK F Cała Inwestycja jest jednym z głównych elementów kompleksowej rewitalizacji prawie 20 ha terenów dawnych Krakowskich Zakładów Przemysłu Nieorganicznego „Bonarka” i przywrócenie tego terenu miastu i dzielnicy Podgórze. Zabudowa biurowo-usługowa, obejmująca obszar niemal 5 hektarów (I, II i planowany III Etap), jest uzupełnieniem i kontynuacją zabudowy na działkach sąsiednich centrum handlowego Bonarka City Center. W miejscu odseparowanej od otoczenia, zdegradowanej fabryki (zwanej dawniej ironicznie „Fabryką Kurzu na Podgórzu”) powstała nowoczesna i przyjazna użytkownikom tkanka miejska, integrująca się z sąsiedztwem na poziomach przyrodniczo-ekologicznym, infrastrukturalnym i społecznym. Budynek F jest jednym z siedmiu istniejących budynków kompleksu biurowego B4B bonarka for business. Powstał on w drugim etapie inwestycji B4B wraz z budynkami E i G – tworzą one grupę funkcjonalną – posiadają częściowo wspólny garaż podziemny, wspólny układ drogowy i zintegrowany system instalacji ochrony przeciwpożarowej. Budynek posiada wewnętrzny trzon z dwoma klatkami schodowymi ewakuacyjnymi i czterema nowoczesnymi windami. Jedna z nich przeznaczona jest dla ekip ratowniczych. Na każdej kondygnacji znajduje się hol windowy, z którego dostępne są przestrzenie biurowe. Strefę wejściową stanowi lobby z recepcją w poziomie terenu. Powierzchnie wewnętrzne wykończone zostały materiałami wysokiej jakości: posadzki z kamienia naturalnego i płyt ceramicznych, w części wynajmowanej wykładziny dywanowe, żywice epoksydowe w garażu podziemnym. Ściany w holach windowych wyłożone zostały wielkoformatowymi (100 x 300 cm) płytami ceramicznymi, elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej i szkła. Sufity zarówno w holach jak i w częściach wynajmowanych są wykonane jako systemowe, modułowe sufity podwieszone o podwyższonych parametrach akustycznych. Drzwi stalowe, drewniane i aluminiowo-szklane wysokiej jakości. W całym budynku zastosowano wewnętrzne rolety przeciwsłoneczne. Lada recepcyjna przy wejściu do budynku wykonana została według indywidualnego projektu. Budynek wyposażony jest w szereg systemów instalacyjnych służących funkcjonalności, komfortowi i bezpieczeństwu użytkowników.
Nazwa obiektu B4B bonarka for business - BUDYNEK F
Lokalizacja Kraków, Bonarka, ul. Puszkarska 7K
Data oddania do użytku 24.06.2016
Inwestor Bonarka Residential Sp z o.o.
Deweloper TriGranit
Generalny wykonawca Arcoffice Poland Sp. z o. o.
Autor/Autorzy projektu architektonicznego biura projektowe: Biuro Rozwoju Krakowa oraz IMB Asymetria
Standard budynku Klasa A
Strona www obiektu http://www.bonarka4business.pl/budynek-f
Powierzchnia całkowita 16 790 m2
Powierzchnia użytkowa 14 239 m2
Jaki procent powierzchni użytkowej pełni funkcję biurową? 100 %
Wysokość 30m
Liczba kondygnacji naziemnych 8
Liczba kondygnacji podziemnych 2
Nazwa obiektu
B4B bonarka for business - BUDYNEK F
Lokalizacja
Kraków, Bonarka, ul. Puszkarska 7K
Data oddania do użytku
24.06.2016
Inwestor
Bonarka Residential Sp z o.o.
Deweloper
TriGranit
Generalny wykonawca
Arcoffice Poland Sp. z o. o.
Autor/Autorzy projektu architektonicznego
biura projektowe: Biuro Rozwoju Krakowa oraz IMB Asymetria
Standard budynku
Klasa A
Strona www obiektu
Powierzchnia całkowita
16 790 m2
Powierzchnia użytkowa
14 239 m2
Jaki procent powierzchni użytkowej pełni funkcję biurową?
100 %
Wysokość
30m
Liczba kondygnacji naziemnych
8
Liczba kondygnacji podziemnych
2
Ogólny opis projektu B4B bonarka for business - BUDYNEK F Cała Inwestycja jest jednym z głównych elementów kompleksowej rewitalizacji prawie 20 ha terenów dawnych Krakowskich Zakładów Przemysłu Nieorganicznego „Bonarka” i przywrócenie tego terenu miastu i dzielnicy Podgórze. Zabudowa biurowo-usługowa, obejmująca obszar niemal 5 hektarów (I, II i planowany III Etap), jest uzupełnieniem i kontynuacją zabudowy na działkach sąsiednich centrum handlowego Bonarka City Center. W miejscu odseparowanej od otoczenia, zdegradowanej fabryki (zwanej dawniej ironicznie „Fabryką Kurzu na Podgórzu”) powstała nowoczesna i przyjazna użytkownikom tkanka miejska, integrująca się z sąsiedztwem na poziomach przyrodniczo-ekologicznym, infrastrukturalnym i społecznym. Budynek F jest jednym z siedmiu istniejących budynków kompleksu biurowego B4B bonarka for business. Powstał on w drugim etapie inwestycji B4B wraz z budynkami E i G – tworzą one grupę funkcjonalną – posiadają częściowo wspólny garaż podziemny, wspólny układ drogowy i zintegrowany system instalacji ochrony przeciwpożarowej. Budynek posiada wewnętrzny trzon z dwoma klatkami schodowymi ewakuacyjnymi i czterema nowoczesnymi windami. Jedna z nich przeznaczona jest dla ekip ratowniczych. Na każdej kondygnacji znajduje się hol windowy, z którego dostępne są przestrzenie biurowe. Strefę wejściową stanowi lobby z recepcją w poziomie terenu. Powierzchnie wewnętrzne wykończone zostały materiałami wysokiej jakości: posadzki z kamienia naturalnego i płyt ceramicznych, w części wynajmowanej wykładziny dywanowe, żywice epoksydowe w garażu podziemnym. Ściany w holach windowych wyłożone zostały wielkoformatowymi (100 x 300 cm) płytami ceramicznymi, elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej i szkła. Sufity zarówno w holach jak i w częściach wynajmowanych są wykonane jako systemowe, modułowe sufity podwieszone o podwyższonych parametrach akustycznych. Drzwi stalowe, drewniane i aluminiowo-szklane wysokiej jakości. W całym budynku zastosowano wewnętrzne rolety przeciwsłoneczne. Lada recepcyjna przy wejściu do budynku wykonana została według indywidualnego projektu. Budynek wyposażony jest w szereg systemów instalacyjnych służących funkcjonalności, komfortowi i bezpieczeństwu użytkowników.
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe Budynek F posiada w całości funkcję biurową. (Na parterach wszystkich budynków zespołu jest jednak możliwość umieszczenia funkcji usługowej – w innych budynkach zlokalizowane są: lokal gastronomiczny, fitness z basenem, przychodnia lekarska, przedszkole, biuro firmy ubezpieczeniowej)
Najemcy obiektu Global Logic, Luxoft, Lidolang, Express oraz TriGranit.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały) Elewacja budynku podzielona jest na trzy wyraźne pionowe segmenty których wypełnienie stanowi fasada szklana w aluminiowej konstrukcji słupowo-ryglowej. Trzy wyraźne moduły dzielące elewację po stronie północnej i południowej stanowią ramy wysunięte przed lico elewacji. Każdy z modułów posiada w dolnej części „łamacze światła” w postaci pionowych szklanych tarcz zewnętrznych. Ściany boczne pełne wykonane w systemie fasady wentylowanej obłożone zostały okładziną panelową wielkoformatową typu Rockpanel Woods. Elewacje wschodnia i zachodnia posiadają pionowe przeszklenia o wyraźnym wertykalnym kształcie biegnącym przez siedem kondygnacji. Ściana frontowa parteru w całości jest przeszklona. Elewacja wykonana jest z wysokiej jakości, trwałych materiałów; przeszklenia stanowią około 50% powierzchni fasad, pełne elementy elewacji wschodniej i zachodniej wykonane są jako ściana żelbetowa izolowana termicznie wełną mineralną i wykończona nowoczesną płytą ROCKPANEL z prasowanej wełny mineralnej. Elewacje północna i południowa to głownie przeszklenia (przezierne i nieprzezierne) oraz elementy z płyt kompozytowych Alucobond i blachy aluminiowej.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny) Dwa poziomy parkingu podziemnego dla użytkowników budynku oraz miejsca parkingowe naziemne dla odwiedzających firmy Najemców.
Uzyskane certyfikaty np.:BREEAM, LEED, GBS, DGNB, HQE. Poziom certyfikacji/ ilość zdobytych punktów/ rodzaj certyfikatu/ data uzyskania Budynek posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good (61,7%) na etapie Interim Certificate – Design Stage, Final Certificate aktualnie jest w trakcie procedowania przez BRE. Interim Certificate Number: BREEAM-0048-8114 wydany dnia 30.10.2014 r.
Jakie rozwiązania proekologiczne zastosowane w obiekcie? Wybudowanie budynków poprzedzała kompleksowa rekultywacja całego terenu i likwidacja zanieczyszczeń wynikających z industrialnej historii tego obszaru. Na otaczającym budynek terenie zapewniono duże powierzchnie zieleni – „powierzchnia biologicznie czynna” to 40 % całego terenu stanowi ogólnodostępną zieleń urządzoną, w sytuacji gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa wskaźnik minimalny na poziomie 20%. Staranny dobór roślin - drzew, krzewów i roślin okrywowych i ich pielęgnacja sprawia, że otoczenie budynku ma charakter parkowy i użytkownicy biur chętnie tu odpoczywają. Od strony północnej budynku F położony jest zbiornik retencyjny, który obsługuje cały obszar zabudowy biurowej w zakresie odbioru wody opadowej. Dzięki niemu można efektywniej i oszczędniej korzystać z systemu kanalizacji deszczowej; równocześnie ma znaczący wpływ na zwiększenie bioróżnorodności obszaru, jest też potencjalnym atrakcyjnym elementem krajobrazu. Na fasadach wschodniej i zachodniej zastosowano nowatorskie rozwiązanie – płyty ROCKPANEL seria WOODS – Każda płyta jest wykonana ze sprasowanej wełny skalnej pochodzącej z bazaltu, łatwo dostępnej i odnawialnej skały wulkanicznej, którą miesza się z niewielką ilością organicznego lepiszcza. W rezultacie powstaje niepowtarzalna płyta, łącząca w sobie trwałość i wytrzymałość kamienia z łatwością obróbki drewna. W oparciu o Ocenę Cyklu Życia (LCA), BRE Global przyznała produktom Rockpanel deklarację środowiskową produktu (EPD), co dowodzi, że produkty te zostały uznane za jedne z najlepszych w swojej kategorii i otrzymały ocenę A+ i A dla różnych struktur. Jest to szczególny dowód uznania dla wszystkich wysiłków, jakie podejmuje producent w dziedzinie budownictwa zrównoważonego i odpowiedzialnego w zakresie ochrony środowiska. Zastosowano izolacje termiczne na poziomie wyższym niż wymagane przepisami w celu minimalizacji zużycia energii. Zastosowano udogodnienia dla użytkowników poruszających się na rowerach – zapewniono bezpieczne (zamykane i monitorowane przez CCTV) i wygodne parkingi rowerowe w garażu podziemnym (62 stanowiska w zamkniętych boksach) oraz na zewnątrz budynku, prysznice na każdym piętrze. Budynek zasilany jest ciepłem z miejskiego systemu ciepłowniczego, co wpływa na redukcję negatywnego wpływu na środowisko i powstawania smogu. Zapewniono naturalne oświetlenie powierzchni biurowych dla co najmniej 80% obszaru najmu, co może znacząco zredukować potrzebę oświetlenia sztucznego. Strefowane sterowanie oświetleniem i klimatyzacją pozwala elastycznie dopasować do potrzeb użytkowników, co zwiększa zarówno komfort jak i ma wpływ na właściwe wykorzystanie energii. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystuje nowoczesne energooszczędne źródła światła LED, jest sterowane automatycznie przez zegary i czujniki zmierzchowe. Zminimalizowano efekt niepotrzebnego „zanieczyszczenia” światłem – oprawy oświetlają wybrane przestrzenie i nie są kierowane w otwartą przestrzeń, np. w niebo. Zastosowano wyposażenie sanitarne, które zużywają mniejsze ilości wody. (spłuczki toalet i pisuarów, baterie umywalkowe i prysznicowe). System zarządzania budynkiem BMS posiada funkcję wykrywania niekontrolowanych wycieków wody - monitoruje zużycie wody, porównując ze „standardowym” wzorem zużycia i sygnalizuje nadmierny jej wypływ. Opomiarowanie wszystkich mediów we wszystkich obszarach budynku jest na tyle szczegółowe, że pozwala monitorować i analizować poszczególne odbiory. W budynku zamontowano energooszczędne urządzenia windowe, spełniające wymogi BREEAM.
Dlaczego uważasz, że ten obiekt powinien wygrać w kategorii EKOLOGICZNY OBIEKT BIUROWY ROKU? (opis max. 500 znaków) B4B - Budynek F jest modelowym przykładem świadomego projektowania i realizacji nowoczesnego obiektu biurowego, który mocno podkreśla elementy właściwego i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych na etapie budowy, równocześnie zapewniając pełną funkcjonalność i komfort użytkowników oraz energooszczędność całego obiektu w trakcie jego funkcjonowania.
Ogólny opis projektu
B4B bonarka for business - BUDYNEK F Cała Inwestycja jest jednym z głównych elementów kompleksowej rewitalizacji prawie 20 ha terenów dawnych Krakowskich Zakładów Przemysłu Nieorganicznego „Bonarka” i przywrócenie tego terenu miastu i dzielnicy Podgórze. Zabudowa biurowo-usługowa, obejmująca obszar niemal 5 hektarów (I, II i planowany III Etap), jest uzupełnieniem i kontynuacją zabudowy na działkach sąsiednich centrum handlowego Bonarka City Center. W miejscu odseparowanej od otoczenia, zdegradowanej fabryki (zwanej dawniej ironicznie „Fabryką Kurzu na Podgórzu”) powstała nowoczesna i przyjazna użytkownikom tkanka miejska, integrująca się z sąsiedztwem na poziomach przyrodniczo-ekologicznym, infrastrukturalnym i społecznym. Budynek F jest jednym z siedmiu istniejących budynków kompleksu biurowego B4B bonarka for business. Powstał on w drugim etapie inwestycji B4B wraz z budynkami E i G – tworzą one grupę funkcjonalną – posiadają częściowo wspólny garaż podziemny, wspólny układ drogowy i zintegrowany system instalacji ochrony przeciwpożarowej. Budynek posiada wewnętrzny trzon z dwoma klatkami schodowymi ewakuacyjnymi i czterema nowoczesnymi windami. Jedna z nich przeznaczona jest dla ekip ratowniczych. Na każdej kondygnacji znajduje się hol windowy, z którego dostępne są przestrzenie biurowe. Strefę wejściową stanowi lobby z recepcją w poziomie terenu. Powierzchnie wewnętrzne wykończone zostały materiałami wysokiej jakości: posadzki z kamienia naturalnego i płyt ceramicznych, w części wynajmowanej wykładziny dywanowe, żywice epoksydowe w garażu podziemnym. Ściany w holach windowych wyłożone zostały wielkoformatowymi (100 x 300 cm) płytami ceramicznymi, elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej i szkła. Sufity zarówno w holach jak i w częściach wynajmowanych są wykonane jako systemowe, modułowe sufity podwieszone o podwyższonych parametrach akustycznych. Drzwi stalowe, drewniane i aluminiowo-szklane wysokiej jakości. W całym budynku zastosowano wewnętrzne rolety przeciwsłoneczne. Lada recepcyjna przy wejściu do budynku wykonana została według indywidualnego projektu. Budynek wyposażony jest w szereg systemów instalacyjnych służących funkcjonalności, komfortowi i bezpieczeństwu użytkowników.
Rodzaj obiektu / funkcje podstawowe i dodatkowe
Budynek F posiada w całości funkcję biurową. (Na parterach wszystkich budynków zespołu jest jednak możliwość umieszczenia funkcji usługowej – w innych budynkach zlokalizowane są: lokal gastronomiczny, fitness z basenem, przychodnia lekarska, przedszkole, biuro firmy ubezpieczeniowej)
Najemcy obiektu
Global Logic, Luxoft, Lidolang, Express oraz TriGranit.
Opis elewacji (rodzaj wykończenia, zastosowane materiały)
Elewacja budynku podzielona jest na trzy wyraźne pionowe segmenty których wypełnienie stanowi fasada szklana w aluminiowej konstrukcji słupowo-ryglowej. Trzy wyraźne moduły dzielące elewację po stronie północnej i południowej stanowią ramy wysunięte przed lico elewacji. Każdy z modułów posiada w dolnej części „łamacze światła” w postaci pionowych szklanych tarcz zewnętrznych. Ściany boczne pełne wykonane w systemie fasady wentylowanej obłożone zostały okładziną panelową wielkoformatową typu Rockpanel Woods. Elewacje wschodnia i zachodnia posiadają pionowe przeszklenia o wyraźnym wertykalnym kształcie biegnącym przez siedem kondygnacji. Ściana frontowa parteru w całości jest przeszklona. Elewacja wykonana jest z wysokiej jakości, trwałych materiałów; przeszklenia stanowią około 50% powierzchni fasad, pełne elementy elewacji wschodniej i zachodniej wykonane są jako ściana żelbetowa izolowana termicznie wełną mineralną i wykończona nowoczesną płytą ROCKPANEL z prasowanej wełny mineralnej. Elewacje północna i południowa to głownie przeszklenia (przezierne i nieprzezierne) oraz elementy z płyt kompozytowych Alucobond i blachy aluminiowej.
Informacja o parkingu (parking podziemny / naziemny)
Dwa poziomy parkingu podziemnego dla użytkowników budynku oraz miejsca parkingowe naziemne dla odwiedzających firmy Najemców.
Uzyskane certyfikaty np.:BREEAM, LEED, GBS, DGNB, HQE. Poziom certyfikacji/ ilość zdobytych punktów/ rodzaj certyfikatu/ data uzyskania
Budynek posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good (61,7%) na etapie Interim Certificate – Design Stage, Final Certificate aktualnie jest w trakcie procedowania przez BRE. Interim Certificate Number: BREEAM-0048-8114 wydany dnia 30.10.2014 r.
Jakie rozwiązania proekologiczne zastosowane w obiekcie?
Wybudowanie budynków poprzedzała kompleksowa rekultywacja całego terenu i likwidacja zanieczyszczeń wynikających z industrialnej historii tego obszaru. Na otaczającym budynek terenie zapewniono duże powierzchnie zieleni – „powierzchnia biologicznie czynna” to 40 % całego terenu stanowi ogólnodostępną zieleń urządzoną, w sytuacji gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa wskaźnik minimalny na poziomie 20%. Staranny dobór roślin - drzew, krzewów i roślin okrywowych i ich pielęgnacja sprawia, że otoczenie budynku ma charakter parkowy i użytkownicy biur chętnie tu odpoczywają. Od strony północnej budynku F położony jest zbiornik retencyjny, który obsługuje cały obszar zabudowy biurowej w zakresie odbioru wody opadowej. Dzięki niemu można efektywniej i oszczędniej korzystać z systemu kanalizacji deszczowej; równocześnie ma znaczący wpływ na zwiększenie bioróżnorodności obszaru, jest też potencjalnym atrakcyjnym elementem krajobrazu. Na fasadach wschodniej i zachodniej zastosowano nowatorskie rozwiązanie – płyty ROCKPANEL seria WOODS – Każda płyta jest wykonana ze sprasowanej wełny skalnej pochodzącej z bazaltu, łatwo dostępnej i odnawialnej skały wulkanicznej, którą miesza się z niewielką ilością organicznego lepiszcza. W rezultacie powstaje niepowtarzalna płyta, łącząca w sobie trwałość i wytrzymałość kamienia z łatwością obróbki drewna. W oparciu o Ocenę Cyklu Życia (LCA), BRE Global przyznała produktom Rockpanel deklarację środowiskową produktu (EPD), co dowodzi, że produkty te zostały uznane za jedne z najlepszych w swojej kategorii i otrzymały ocenę A+ i A dla różnych struktur. Jest to szczególny dowód uznania dla wszystkich wysiłków, jakie podejmuje producent w dziedzinie budownictwa zrównoważonego i odpowiedzialnego w zakresie ochrony środowiska. Zastosowano izolacje termiczne na poziomie wyższym niż wymagane przepisami w celu minimalizacji zużycia energii. Zastosowano udogodnienia dla użytkowników poruszających się na rowerach – zapewniono bezpieczne (zamykane i monitorowane przez CCTV) i wygodne parkingi rowerowe w garażu podziemnym (62 stanowiska w zamkniętych boksach) oraz na zewnątrz budynku, prysznice na każdym piętrze. Budynek zasilany jest ciepłem z miejskiego systemu ciepłowniczego, co wpływa na redukcję negatywnego wpływu na środowisko i powstawania smogu. Zapewniono naturalne oświetlenie powierzchni biurowych dla co najmniej 80% obszaru najmu, co może znacząco zredukować potrzebę oświetlenia sztucznego. Strefowane sterowanie oświetleniem i klimatyzacją pozwala elastycznie dopasować do potrzeb użytkowników, co zwiększa zarówno komfort jak i ma wpływ na właściwe wykorzystanie energii. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystuje nowoczesne energooszczędne źródła światła LED, jest sterowane automatycznie przez zegary i czujniki zmierzchowe. Zminimalizowano efekt niepotrzebnego „zanieczyszczenia” światłem – oprawy oświetlają wybrane przestrzenie i nie są kierowane w otwartą przestrzeń, np. w niebo. Zastosowano wyposażenie sanitarne, które zużywają mniejsze ilości wody. (spłuczki toalet i pisuarów, baterie umywalkowe i prysznicowe). System zarządzania budynkiem BMS posiada funkcję wykrywania niekontrolowanych wycieków wody - monitoruje zużycie wody, porównując ze „standardowym” wzorem zużycia i sygnalizuje nadmierny jej wypływ. Opomiarowanie wszystkich mediów we wszystkich obszarach budynku jest na tyle szczegółowe, że pozwala monitorować i analizować poszczególne odbiory. W budynku zamontowano energooszczędne urządzenia windowe, spełniające wymogi BREEAM.
Dlaczego uważasz, że ten obiekt powinien wygrać w kategorii EKOLOGICZNY OBIEKT BIUROWY ROKU? (opis max. 500 znaków)
B4B - Budynek F jest modelowym przykładem świadomego projektowania i realizacji nowoczesnego obiektu biurowego, który mocno podkreśla elementy właściwego i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych na etapie budowy, równocześnie zapewniając pełną funkcjonalność i komfort użytkowników oraz energooszczędność całego obiektu w trakcie jego funkcjonowania.

Pozostałe nominacje w tej kategorii